Czosnek pospolity- naturalny antybiotyk

Czosnek pospolity- naturalny antybiotyk

0
źródło: https://www.castorama.pl/czosnek-ins-1048290.html
źródło: https://www.castorama.pl/czosnek-ins-1048290.html

Jednym z produktów, który warto spożywać, by poprawić stan swojego zdrowia jest czosnek pospolity

Podobnie, jak cebula czosnek posiada właściwości bakteriobójcze. Allicyna znajdująca się w czosnku nie tylko hamuje namnażanie się bakterii, ale dodatkowo ma również działanie przeciwwirusowe. Należy pamiętać, iż w naszym kraju rośnie aż 16 gatunków tej rośliny, jak chociażby znany czosnek niedźwiedzi, czy mniej znany czosnek Ostrowskiego. Biorąc jednak pod uwagę właściwości prozdrowotne i dostępność to czosnek pospolity jest najlepszy (choć pozostałe też mogą się pochwalić ciekawymi właściwościami).

Najwięcej fitonycydów ze wszystkich roślin ma czosnek

I to właśnie dzięki temu jest uznawany za naturalny antybiotyk. Stosuje się go, kiedy ktoś jest przeziębiony, cierpi z powodu chorych zatok, zaburzeń żołądkowych, infekcji wywołanych grzybami czy nawet przy nieżycie oskrzeli. Dodatkowo ta roślina jest znana ze swoich właściwości tj. obniżania ciśnienia tętniczego krwi oraz poziomu cholesterolu. Twierdzi się również, iż dzięki temu, iż opóźnia powstawanie chorób zwyrodnieniowych działa odmładzająco i przeciwnowotworowo, odkaża również jelita i działa na nie przeciwkurczowo, więc poleca się go przy kolkach, stanach spastycznych, biegunkach czy wzdęciach. Przy zatruciu nikotyną także jest stosowany. Można nim nacierać miejsca podrażnione przez ukąszenia owadów (ale nie za długo). Twierdzi się, iż spożywanie około 3 ząbków czosnku dziennie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca.

Jakie dobro znajdziemy w czosnku?

Jak już wspomnieliśmy wyżej czosnek wydziela fitonycydy czyli natualne substancje hamujące rozwój mikroorganizmów. Enzymy i alliny w nim zawarte podczas rozcierania tworzą również bakteriobójczą allicynę. Nie sposób również nie wspomnieć o tym, że czosnek jest źródłem białek, cukrów oraz witamin tj. A, B1, B2 i C. A oprócz niego znajdziemy w nim siarkę, magnez, żelazo, fosfor, jod, cynk, selen, chrom i wapń. Należy jednak uważać, by nie spożywać czosnku w nadmiernych ilościach (pomimo jego zdrowotnych właściwości), ponieważ wywołuje silne reakcje alergiczne oraz wzdęcia. Nie wszyscy lubią smak i zapach czosnku- można go zneutralizować mieszając go z pietruszką i selerem. Jeśli jednak i to nie pomoże w aptekach są dostępne gotowe preparaty zawierające tę roślinę.

Więcej o czosnku pospolitym poczytasz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Czosnek_pospolity

Zapraszamy również do naszej zakładki Zdrowie: https://zlapanewsiec.pl/category/zdrowie/

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź