Guacamole- czyli jak wykorzystać awokado

Guacamole- czyli jak wykorzystać awokado

foto: redakcja
foto: redakcja

Awokado warto włączyć do swojej diety ze względu na cenne wartości odżywcze owocu

Awokado czyli inaczej smaczliwka to owoc, który od niedawna gości w polskich kuchniach choć znany i ceniony jest już od kilku tysięcy lat. Odmian tego owocu jest bardzo dużo- niezależnie jednak od nich- awokado można określić jako tzw. superfood (https://pl.wikipedia.org/wiki/Superfood). Uważa się, iż regularne spożywanie smaczliwki poprawia stan zdrowia np. obniża poziom cholesterolu oraz działa profilaktycznie zapobiegając chorobom nowotworowym, sercowo-naczyniowym czy cukrzycy. Więcej o właściwościach awokado można poczytać tu: https://zlapanewsiec.pl/awokado-wlasciwosci/ . Awokado można jeść bez dodatków- wiele osób uwielbia jego smak lub przyrządzić na nieco inny sposób. My proponujemy prosty przepis na guacamole- tradycyjną meksykańską salsę.

Guacamole najlepiej zrobić z awokado hass

Guacamole
foto: redacja

Salsa była popularna już w czasach Azteków, była ona przez nich nazywana „ahuaca-mulli”, co w tłumaczeniu oznacza sos z awokado i traktowano ją nie tylko, jako nieodłączny składnik diety w związku ze swoimi wartościami odżywczymi, ale również jako afrodyzjak. W podstawowym przepisie na guacamole nie znajdziemy tylko trzy składniki- awokado, sok z limonki i sól. Najważniejsza oczywiście jest smaczliwka- powinna być dojrzała i miękka- więc jeśli kupimy twardą należy odczekać kilka dni- najlepiej kładąc ją w ciepłym miejscu- i dopiero potem zabrać się za przygotowywanie guacamole, a na pewno będzie bardzo smaczne. Warto również dodać, iż warto w tym celu wybrać awokado hass, które jest bardziej kremowe od zwykłego. Kiedy awokado jest dojrzałe? Kiedy wyczuwamy, że jest delikatnie miękkie, a jego skóra bez problemu odchodzi od miąższu i widelec może wejść w miąższ bez oporu. Smaczliwka powinna być zielona, kiedy przybiera brązowy kolor w środku oznacza, że jest przejrzała. Najlepiej awokado z pozostałymi składnikami rozgniata się widelcem (choć niektórzy używają blendera) i jest to bardzo proste, kiedy awokado jest dojrzałe.

Guacamole- przepis

Wykonanie tej salsy jest bardzo proste. Należy obrać awokado i oddzielić miąższ od pestki, a następnie dodać do niego sok wyciśnięty z połowy limonki oraz szczyptę soli. Wszystko razem ugnieść. Jest to podstawowa wersja pasty, którą można podawać z totopos, nachosami, tacos czy po prostu posmarować nią kanapkę. Jeśli chcemy urozmaicić sobie smak możemy dodać do guacamole różne dodatki np. pomidory, cebulę, chili, kolendrę. Smacznego!

Zapraszamy do naszego sklepu!

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź