IV etap odmrażania gospodarki- wystąpienie Morawieckiego

IV etap odmrażania gospodarki- wystąpienie Morawieckiego

źródło: Foto: Maciej Kulczyński / PAP
źródło: Foto: Maciej Kulczyński / PAP

“Zapanowaliśmy nad chorobą, pandemią koronawirusa w sposób bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata”- powiedział dziś Morawiecki

Premier w swoim wystąpieniu mówi, iż Polska wybrała trudną metodę walki z koronawirusem- metodę szybkiego zamknięcia granic i kontroli sanitarnej. Kosztowała ona komfort psychiczny Polaków, ale dzięki temu liczba zgonów na milion mieszkańców jest naprawdę niewielka w porównaniu do Szwecji czy Danii- tłumaczy Morawiecki. W związku z tym, że zdaniem premiera Polska zaczyna stać na twardym gruncie pod względem koronawirua można przejść do najważniejszego i najpoważniejszego etapu. Następuje IV etap odmrażania gospodarki.

Maseczki zalecane, ale nieobowiązkowe od 30 maja w przestrzeni publicznej

Zapraszamy do naszego sklepu!

W przestrzeniach ogólnodostępnych należy zachowywać dystans (2-metrowy). W przestrzeniach zamkniętych też należy zachowywać dystans. W sklepie, środkach komunikacji miejskiej, kościołach czy kinach maseczki są obowiązkowe. Od soboty następuje również zdjęcie ograniczeń z handlu- zdjęte zostają limity osób na m2 w sklepach i gastronomii. Także w kościołach przestaną obowiązywać limity wiernych. Jeśli chodzi o zgromadzenia ludzi- będą się mogły odbywać do 150 osób. 6 czerwca zostaną zdjęte też ograniczenia z sektorów gospodarczych tj. kina, teatry, filharmonie oraz siłownie, baseny, salony masażu. Jednak- jeśli jakaś instytucja nie jest gotowa nie musi otwierać się na widzów. Miejsca na widowniach mogą być zapełnione w połowie. Wyjątek stanowią dyskoteki i kluby, w których bardzo łatwo o zarażenia i jak mówi premier przykład innych krajów pokazuje, że często w nich dochodzi do ognisk zachorowań. Zostaje także przywrócona możliwość organizacji wesel- do 150 osób (od 6 czerwca).

IV etap odmrażania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu, które można obejrzeć poniżej podsumował także działanie tarczy antykryzysowej i finansowej.

IV etap odmrażania gospodarki

Polska poradziła sobie z koronawirusem dużo lepiej niż kraje Europy zachodniej- mówi premier

Zdaniem polityka uratowano pośrednio lub bezpośrednio 4 mln miejsc pracy, 40 miliardów złotych zostało rozdystrybuowanych pośrednio z budżetu Polski poprzez Polski Fundusz Rozwoju Bank Gospodarstwa Światowego. W kwietniu i maja przyrost bezrobocia był mniejszy niż się spodziewano. Jednocześnie premier wzywa do czujności i zachowania dystansu. W trakcie wystąpienia premier kilka razy podkreślił, iż Polska poradziła sobie z koronawirusem dużo lepiej niż kraje Europy Zachodniej. Morawiecki uważa także, że Polska zdała egzamin z dyscypliny i patrząc- choćby na to- należy spodziewać się, że czerwiec i lipiec będą tymi miesiącami podczas których całkowicie wrócimy do normalności.

Więcej można poczytać tu: https://www.bankier.pl/wiadomosc/IV-etap-odmrazania-gospodarki-i-luzowania-obostrzen-7892469.html

Zapraszamy także do naszego działu Gospodarka: https://zlapanewsiec.pl/duda-w-katowicach-sytuacja-opanowana/

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź