Koronawirus: Ibuprofen testowany jako leczenie

Koronawirus: Ibuprofen testowany jako leczenie

0
ibuprofen

Naukowcy przeprowadzają badanie, aby sprawdzić, czy ibuprofen może pomóc pacjentom w szpitalach chorym na koronawirusa.

Zespół ze londyńskiego szpitala Guy’s and St Thomas i King’s College wierzy, że lek, który jest środkiem przeciwzapalnym i przeciwbólowym, może leczyć trudności w oddychaniu.

Mają nadzieję, że tanie leczenie może powstrzymać pacjentów przed wentylacją.

W badaniu o nazwie Liberate połowa pacjentów otrzyma ibuprofen oprócz zwykłej opieki.

W badaniu zostanie wykorzystany specjalny preparat ibuprofenu zamiast zwykłych tabletek, które ludzie zwykle kupują. Niektóre osoby już przyjmują tę postać kapsułki lipidowej w stanach takich jak zapalenie stawów.

ibuprofen

Badania na zwierzętach sugerują, że może on leczyć zespół ostrej niewydolności oddechowej – jedno z powikłań ciężkiego koronawirusa.

Profesor Mitul Mehta, jeden z członków King’s College London, powiedział: „Musimy przeprowadzić rozprawę, aby wykazać, że dowody rzeczywiście odpowiadają temu, czego się spodziewamy”.

Na początku pandemii pojawiły się obawy, że ibuprofen może być szkodliwy dla ludzi, jeśli mają wirusa z łagodnymi objawami.

Zostały one zwiększone, gdy minister zdrowia Francji Oliver Veran powiedział, że przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, może zaostrzyć infekcję i zalecił pacjentom przyjmowanie paracetamolu.

W przeglądzie Komisji Leków dla Ludzi szybko stwierdzono, że podobnie jak paracetamol, można bezpiecznie przyjmować objawy koronawirusa. Oba mogą obniżyć temperaturę i pomóc w objawach grypopodobnych.

W przypadku łagodnych objawów koronawirusa NHS zaleca, aby ludzie najpierw spróbowali paracetamolu, ponieważ ma mniej skutków ubocznych niż ibuprofen i jest bezpieczniejszym wyborem dla większości ludzi. Nie należy zażywać ibuprofenu, jeśli na przykład masz wrzód żołądka.

Czytaj więcej…

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź