Pięć innych nadchodzących kryzysów na świecie

Pięć innych nadchodzących kryzysów na świecie

0
kryzysów

Świat w kryzysie nawet bez pandemii: pięć nadchodzących kryzysów.
Niektóre poważne problemy międzynarodowe zostały odsunięte na bok od wybuchu kryzysu i może być już za późno, aby je rozwiązać. Inne stały się znacznie trudniejsze. Niektóre rządy starają się wykorzystać rozproszenie pandemii Covida-19, aby realizować długotrwałe ambicje.

kryzysów

Odnowiony wyścig zbrojeń nuklearnych?

Nowy traktat o redukcji zbrojeń strategicznych lub Nowy początek, który ogranicza arsenały nuklearne dalekiego zasięgu, którymi USA i Rosja grożą sobie nawzajem, wygasa na początku lutego przyszłego roku. Czasu jest coraz mniej, jeśli trzeba go odnowić. To ostatnie z wielkich porozumień o kontroli zbrojeń odziedziczonych po zimnej wojnie, które nadal istnieją.

kryzysów

Bez tego istnieją prawdziwe obawy, że brak ograniczeń i brak przejrzystości może doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń jądrowych. Fakt, że opracowywane są ezoteryczne bronie, takie jak zadziwiająco szybkie pociski hipersoniczne, stanowi zagrożenie dla nowego wyścigu zbrojeń.

Zwiększone napięcia z Iranem?

Kłótnia na temat wycofania się USA z porozumienia JCPOA, które ma na celu ograniczenie działań Iranu w dziedzinie jądrowej, ma się jeszcze pogorszyć.

iran

Obecnie istnieje szeroko zakrojone embargo ONZ, które uniemożliwia krajom sprzedawanie różnego rodzaju zaawansowanej broni do Teheranu. Jednak zgodnie z rezolucją ONZ, która poparła porozumienie nuklearne, embargo na broń wygasa 18 października tego roku. Prezydent Iranu Hassan Rouhani już ostrzegł, że jeśli USA zechcą odnowić embargo, będą miały „poważne konsekwencje”.

Istnieje jednak niewielka szansa, że ​​Rosja zgodzi się na przedłużenie embarga na broń. W takim przypadku pan Trump chce, aby Europejczycy powołali się na mechanizm w ramach umowy nuklearnej, który przywraca znacznie bardziej powszechne sankcje ekonomiczne wobec Iranu (te same sankcje, które zostały w dużej mierze zniesione po zawarciu porozumienia).

Oferta Izraela na aneksję na Zachodnim Brzegu?

Długo trwająca seria izraelskich kampanii wyborczych dobiegła końca, a premier Benjamin Netanjahu zachował stanowisko, przynajmniej przez pewien czas, po porozumieniu o podziale władzy z jedną z głównych partii opozycyjnych.

kryzysów

Pomimo toczących się przeciwko niemu spraw prawnych – a może nawet częściowo z ich powodu – Netanyahu proponuje kontrowersyjny program nacjonalistyczny, który obejmuje pragnienie aneksji obszarów okupowanego przez Izrael Zachodniego Brzegu, skutecznie czyniąc je stałą częścią Izraela.

Zapewne skończy się to raz na zawsze szansą na „rozwiązanie dwupaństwowe” – pomimo zapisów jednego w planie pokojowym Donalda Trumpa – to jest słabnąca nadzieja wielu, którzy chcą osiągnąć trwały pokój między Izraelem a Palestyńczykami .

Brexit: Nie zniknął

Jest to termin, który tak wielu z nas prawie zapomniało.

Ale zegar tyka: okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kończy się 31 grudnia. Rozmowy na temat warunków ich przyszłych stosunków rozpoczęły się niepewnie, ale nic nie wskazuje na to, aby rząd premiera Borisa Johnsona rozważał jakiekolwiek opóźnienie lub przedłużenie fazy przejściowej.

brexit

Jednak pandemia zmieniła cały kontekst Brexitu, między innymi poprzez przyspieszenie załamania gospodarczego, z którego wydobycie mogłoby potrwać lata. Wydaje się, że w Wielkiej Brytanii nie ma apetytu na ożywienie starej debaty. Czas i tak jest krótki, a kryzysów przybywa.

Chociaż początkowa reakcja UE na kryzys w sprawie Covid-19 nie przedstawiała go w szczególnie korzystnym świetle, w pewnym stopniu wzrosła. To nie odchodzi. A brytyjskie podejście do kryzysu również nie jest doskonałym przykładem.

Zmiana klimatu: naprawdę duża

Globalna reakcja na pandemię jest w pewnym sensie poligonem doświadczalnym dla zdolności społeczności międzynarodowej do radzenia sobie z największym i najbardziej złożonym międzynarodowym wyzwaniem ze wszystkich – zmianami klimatu.

zmiana klimatu

Jeśli chodzi o współpracę, dotychczasowe doświadczenia z Covid-19 dają bardzo mieszany raport. Napięcia, które prawdopodobnie utrzymają się w świecie pandemicznym, znacznie skomplikują sytuację.

Przywrócenie „procesu” zmian klimatu na właściwe tory to jedno – kluczowe spotkania, takie jak konferencja klimatyczna ONZ Cop26, która miała się odbyć w Glasgow w listopadzie, zostały przełożone na przyszły rok.

Pięć innych nadchodzących kryzysów na świecie

Źródło: https://www.bbc.com/

Czytaj więcej na naszej stronie!

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź