Stanley Ho: „Król hazardu” w Hongkongu nie żyje

Stanley Ho: „Król hazardu” w Hongkongu nie żyje

Stanley Ho

Stanley Ho, potentat hongkoński, któremu przypisano przekształcenie Makau w światową stolicę hazardu, zmarł w wieku 98 lat.

Ho, jeden z najbogatszych ludzi w Azji, był znany jako „król hazardu”.

Był szefem jednej z najbardziej lukratywnych firm hazardowych na świecie, SJM Holdings, o wartości około 6 mld USD (4,9 mld GBP).

Ale ekstrawagancki miliarder, który uwielbiał tańczyć, zawsze doradzał znajomym i rodzinie, aby unikali hazardu.

„Mój ojciec zmarł teraz spokojnie około godziny 13 w Sanatorium i Szpitalu w Hongkongu” – powiedziała reporterom córka Ho.

Zapraszamy do naszego sklepu

„Jako członek rodziny Stanleya Ho z przykrością informujemy o tym”.

Ho zdominował biznes kasynowy w byłej portugalskiej kolonii Makau po zdobyciu rządowej licencji monopolistycznej w latach 60.

Wraz ze wzrostem fortuny rozwinął się poza Makau, budując budynki mieszkalne i biurowe w Hongkongu, a także prowadząc kasyna w innych krajach, w tym w Portugalii i Korei Północnej.

Jego osobistą fortunę oszacowano na 6,4 mld USD, kiedy przeszedł na emeryturę w 2018 r. Na kilka miesięcy przed swoimi 97. urodzinami.

SJM Holdings rozkwitło, gdy otwarcie chińskiej gospodarki wywołało powódź nowego bogactwa w kraju z zamiłowaniem do hazardu. SJM kontroluje teraz 20 kasyn na Makau.

Ho miał cztery żony i 17 znanych dzieci. Został zmuszony do restrukturyzacji swojej firmy po wybuchu legalnej bitwy w rodzinie w 2012 roku o swoją fortunę.

Stanley Ho

Śmierć legendy

Martin Yip, BBC News Chinese

Nie można przecenić wpływu, jaki Stanley Ho miał na Makau i Hongkong. Miał głos w wyborze przywódcy obu terytoriów, a chińskie media państwowe opłakiwały go dzisiaj jako „patriotycznego przedsiębiorcę”.

Los Ho był ściśle powiązany z rozwojem Makau z małego miasteczka rybackiego do bogatego centrum hazardowego. Rozwijając tam swój biznes hazardowy, zbudował nawet połączenie enklawy ze światem zewnętrznym.

Jego szybkie promy lub helikoptery były najszybszym sposobem podróżowania między Makau i Hongkongiem na początku, aż do przybycia gigantów z Las Vegas, a następnie otwarcia mega mostu Hongkong-Zhuhai-Makau.

Stanley Ho pozostawia wiele biografii, niektóre z nich pełne sensacyjnych historii o tym, jak zbudował imperium kasyna w Makau, przebijając niektórych starych potentatów. Inni opowiadają, jak stał się deweloperem słynnym – choć nie tak wielkim – jak Li Ka-shing, jak umawiał się z czterema żonami i jak jego rodzina wyrosła na takie wpływy w delcie Rzeki Perłowej.

Jego życie nie obyło się bez kontrowersji, ale dla wielu zwykłych ludzi chodziło raczej o inspirację do marzeń o wielkich i bogatych.

„King of Gambling” już zmarł, ale wielu w świecie biznesu nadal będzie szukać mądrości przy stole pokerowym, gdy będą gonić za własnym sukcesem.

Czytaj więcej na naszej stronie!

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź