Trump podejmuje kolejną kontrowersyjną decyzję- porzuca WHO

Trump podejmuje kolejną kontrowersyjną decyzję- porzuca WHO

0

Trump stawia WHO zarzut jakoby ta nie zareagowała w odpowiednim czasie na pandemię pomagając Chinom ukrywać fakt jej wystąpienia

Piątkowa konferencja donalda Trumpa zapewne przejdzie do historii. Prezydenta Stanów Zjednoczonych krytykują nawet jego zwolennicy. Za co? Za to, że ogłosił porzucenie Światowej Organizacji Zdrowia w środku pandemii oskarżając ją o przyjęcie roli “marionetki Chin”, która zgodnie z ich wolą- pomagała ukrywać Covid- 19. Trump uważa, że to właśnie WHO jest winne temu, iż koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat. Zamierzenia Trumpa budzą zgrozę wśród ekspertów medycznych- nikt nie spodziewał się, że dojdzie do takiego posunięcia ze strony Trumpa choć wcześniej już polityk wycofał USA z paryskiego układu klimatycznego, cały czas zapowiada również, że wycofa pieniądze dla ONZ, Światowej Organizacji Handlu i NATO.

Więcej o WHO poczytasz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowa_Organizacja_Zdrowia

O co w tym wszystkim chodzi?

Patrice Hariss- przewodnicząca Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego (AMA)- uważa, że decyzja prezydenta jest bez sensu, niemądrym, takim, które może przynieść skutki znaczące i szkodliwe. Wzywa polityka do tego, żeby przemyślał swoją decyzję. Jednak Trump jest nieczuły na wszelkie racjonalne argumenty, jak chociażby ten, iż eksperci WHO odwiedzili Chiny 20 i 21 lutego, by zaraz po tym ogłosić pandemię. Zresztą głos Trumpa krytykujący WHO pojawił się już wcześniej, bo 18 maja. Prezydent swoje oskarżenia zawarł w liście, który wysłał do Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa- dyrektora generalnego WHO. Twierdzi się jednak, że nie było w nim konkretnych zarzutów, a list nie doprowadził do żadnych rozmów. Skąd wzięła się ta kontrowersyjna propozycja Truma? Eksperci twierdzą, iż jest to przygotowanie gruntu pod zbliżające się wybory, a jedyna motywacja polityka jest taka, żeby odsunąć od siebie podejrzenia o zaniechanie działań i bagatelizowanie koronawirusa przez 2 miesiące od ogłoszenia epidemii. A jak wiadomo- Stany Zjednoczone- zostały najbardziej dotknięte przez Covid- 19 i zmarło tam ponad 100 tysięcy osób z tego powodu. Demokratyczny kongresmen Chris Murphy napisał na Twitterze: “Nigdy nie chodziło o reformę WHO. Chodziło o odwrócenie uwagi i szukanie kozła ofiarnego. A efekt to zmniejszenie naszych możliwości zatrzymania przyszłej pandemii i przyspieszenie globalnej kariery Chin w dziedzinie zdrowia. Co za koszmar!”. Trump został skrytykowany już w kwietniu, kiedy to zatrzymał wsparcie finansowe dla WHO, ponad 1000 instytucji wysłało wówczas apel do niego o cofnięcie decyzji związanej z zamrożeniem środków finansowych dla WHO. Tym apelem nie udało się jednak do Trumpa dotrzeć. Jeśli to Chiny załatają dziurę finansową WHO- może się okazać, że są o krok od przejęcia światowego przywództwa.

Zapraszamy: https://zlapanewsiec.pl/category/swiat/

Zapraszamy do naszego sklepu!

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź