Wojsko chińskie na granicy z Indiami- spór graniczny

Wojsko chińskie na granicy z Indiami- spór graniczny

W Europie tematem numer jeden jest dalej Covid-19 podczas gdy w Azji Południowej zaostrza się spór graniczny pomiędzy Chinami i Indiami

Do przygranicznych obszarów Ladakhu, które przez Indie są uznawane za swoje stolica Chin- Pekin- przerzucił tysiące ciężko uzbrojonych żołnierzy. W związku z chińskimi działaniami na granicę przemieściło się kilka batalionów piechoty indyjskiej ze stolicy Ladakhu. Na początku maja na tych terenach doszło do walki wręcz i na kamienie około 250 osób, z których 11-tu odniosło rany. Kilka dni później doszło do walki na kolejnym obszarze, do którego roszczą sobie prawo oba państwa. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaoferował mediacje w sporze. Chiny uważają go jednak za wroga numer jeden, a Indie, które popierają politykę USA również nie są zainteresowane ingerencją Trumpa na nie swoim podwórku. Spór graniczny pomiędzy tymi państwami ciągnie się od kilku dziesięcioleci.

Zapraszamy do naszego sklepu!

Spór graniczny w 1962 roku doprowadził do wojny pomiędzy Chinami i Indiami

Co jednak ważne okazuje się, że chińska agresja nie jest jedynie retoryczna- należy się jej obawiać- zdaniem Alice Wells można zauważyć prowokacje ze strony Chin nie tylko na granicy, ale też na Morzu Południowochińskim. Dawny spór graniczny pomimo traktatów pokojowych nie jest uznawany przez żadne z państw. Dlaczego akurat teraz doszło do rozruchów? Specjaliści uważają, że jest to związane ze sprzeciwem Chin wobec rozbudowy infrastruktury drogowej przez Hindusów po swojej stronie Ladakhu. Dzięki drogom wojsko może się szybciej przemieszczać. Chiny z kolei po swojej stronie rozbudowywały lotnisko wojskowe. Zdaniem dyrektora Instytutu Badań Chińskich w Delhi nie należy bagatelizować tej sprawy, ponieważ działania chińskie są o wiele bardziej agresywne w porównaniu do wcześniejszych posunięć.

Więcej o wojnie chińsko-indyjskiej poczytasz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_chi%C5%84sko-indyjska

Spór graniczny czy chęć Chin, by pokazać siłę?

Być może spór graniczny z Indiami i wprowadzenie tam wojska jest jedynie pretekstem do pokazania przez Chiny swojej siły, która może się zamanifestować realizacją planów o odebraniu autonomii Hongkongowi. Krążą również pogłoski, że Chiny chcą zająć tajwańskie wysepki na Morzu Południowochińskim. Zaognia się bowiem spór z USA, trwa wojna handlowa, a dodatkowo oba państwa przerzucają się oskarżeniami o wywołanie pandemii koronawirusa. Faktem jest to, że Chiny zwiększyły budżet armii o 178 mld dolarów czyli o 6,6% w stosunku do roku wcześniejszego.

Zapraszamy także: https://zlapanewsiec.pl/category/gospodarka/

BEZ KOMENTARZA

Zostaw odpowiedź